7

maj

Öppen föreläsning | Skönlitteraturen som verktyg i en klimatkris

7 maj 2025 12:15 till 12:45 Föreläsning

Paul Tenngart har forskat om svensk och fransk poesi, svensk arbetarlitteratur, litterär översättning och klimatlitteratur. Under den här föreläsningen diskuterar Tenngart hur skönlitteraturen hjälper oss att förstå klimatfrågan. Föreläsningen görs i i HT:s serie "Öppna föreläsningar" där forskare vid Humanistiska och teologiska fakulteterna får presentera sin forskning inför öppen publik.

Det är via språket vi förstår den globala uppvärmningens implikationer och hur vi kan hantera dessa. När vi diskuterar klimatet är vi ytterst i händerna på olika typer av berättelser om möjliga framtider, och här spelar samtidslitteraturen en avgörande roll. Den här presentationen diskuterar de narrativa verktyg som de skönlitterära författarna erbjuder oss för att förstå klimatfrågan på ett djupare, mer nyanserat och mer konstruktivt vis.

Av Paul Tenngart, universitetslektor litteraturvetenskap.


Det här evenemanget är en del av Hållbarhetsveckan 2025, som pågår mellan 5-10 maj. Hållbarhetsveckan är ett årligt arrangemang i Lund som organiseras som ett samarbete mellan Lunds universitet och Lunds kommun. Veckan är en plattform för att skapa dialog, öka medvetenhet och inspirera till hållbar förändring.

Omslagsbild för Hållbarhetsveckan i Lund. Bild.

Om händelsen:

7 maj 2025 12:15 till 12:45

Plats:
LUX läsesal, Helgonavägen 3 Lund.

Kontakt:
filippa.jonssonkansliht.luse

Spara händelsen till din kalender