lu.se

Hedersdoktorer vid teologiska fakulteten

2015 Per Åkerlund, bokförläggare, Skellefteå

2014 Ronald L. Grimes, Emeritus Professor i Religion and Culture, Wilfrid Laurier University Waterloo, Ontario, Canada

2013 Susan Ashbrook Harvey, professor i Religious Studies vid Brown University, Rhode Island, USA

2012
Professor Raymond Cohen, Hebrew University, Jerusalem och
          Professor em, Monica Hedlund, Lund

2011 Professor Aila Lauha, Helsingfors

2010 Göran Bergstrand, präst,
          Robert K. C. Forman religionsfilosof och religionspsykolog

2009 Professor Pamela S. Anderson, University of Oxford och
          Professor. Dr. Dr. Gerhard Besier, Dresden

2008 författaren och artisten Jonas Gardell, professor David B Burrell, University of Notre Dame, USA

2007 professor Ted Peters, Berkeley

2006 professor Sarah A Coakley, Harvard, professor Roy Mottahedeh, Harvard

2005 professor Rodney Stark, Waco, Texas (utsedd 2005, abscens)

2004 professor Kjell-Åke Modéer, juridiska fakulteten, Lund.

2003 professor Edward Lipinski, Leuven, Belgien och
          professor Hugh McLeod, Birmingham, England

2002 professor Gerd Theissen, Heidelberg och
          ambassadör Ingmar Karlsson

2001 prof. Averil Cameron, Oxford och
          prof em. Bernt Olsson, Helsingborg

2000 Lee Levine, Jerusalem och
          Hermann Spieckermann, Göttingen.

1999 Birgitta Odén, Lund, Arnold Angenendt, Münster.

1998 Lars Gyllensten, Stockholm, Johannes van der Ven, Nijmegen.

1997 Karl-Josef Kuschel, Tübingen.

1996 Othmar Keel, Fribourg, Sven Håkan Ohlsson, Lund.

1995 Göran Göransson, Stockholm, David Weiss Halivni, New York.

1994 Nils-Arvid Bringéus, Inge Löfström, Lund.

1993 Krister Brandt, Dingle, David Wulff, Norton, Mass.

1992 prof Leonardo Boff, Persepolis, Brasilien.

1991 Reinhart Staats, Kiel.

1988 Ebbe Arvidsson, Uppsala, Erik Petrén, Gävle

1987 Sven Hemrin, Lidingö

1986 Jes P Asmussen, Köpenhamn, Alvin Isberg, Göteborg

1984 Bruno Schüller, Münster, Folke Alm, Lund

1983 Britt G Hallqvist, Lund, Gerhard Klose, Hom-Bad Meinburg

1982 Per Block, Uppsala, Joachim Rogge, Berlin

1981 Anders Frostenson, Stockholm, Joseph A Fitzmyer, Washington

1980 Thorsten Levenstam, Lund, Sven-Åke Rosenberg

1978 Ann-Marie Thunberg, Sigtuna, Frej Alsterlind

1976 Manas Buthelezi, Sydafrika, Gunnel Vallquist, Rimbo

1974 Bo Giertz

1973 Olle Nivenius, Lund, Pehr Edwall, Kalmar

1972 Louis-Marie Dewailly, Lund, Mikko Juva, Helsingfors

1971 George W Andersen, Edinburgh

1969 Nils Heinz Ratschow, Marburg

1968 Nils Alstrup Dahl, New Haven, Eiler Græbe, Olof Hartman, Sigtuna

1965
Geoffrey WH Lampe, Ely, England,
          Knud E Løgstrup, Århus

1962 Gerhard von Rad, Heidelberg, Karl Heinrich Rengstorf,
          Kristen Ejnar Skydsgaard, Köpenhamn