Anna-Lena Laurén – Rausingföreläsare 2025

Anna-Lena Laurén, känd författare och mångårig utrikeskorrespondent som skrivit om såväl storpolitik som vardag i S:t Petersburg, Kiev och Berlin.

Anna-Lena Laurén är en mångfaldigt prisad finlandssvensk journalist och författare. Under flera år rapporterade hon från Ryssland, var därefter Dagens Nyheters korrespondent i Ukraina 2023-2024, och är sedan 2024 DN:s Tysklandskorrespondent, bosatt i Berlin. Laurén har även skrivit flera böcker, bl a reportageböckerna ”Sammetsdiktaturen” (2021) och ”Medan kriget pågår finns ingen försoning” (2025). 

Anna-Lena Laurén har som utrikeskorrespondent som skrivit om såväl storpolitik som vardag i S:t Petersburg, Kiev och Berlin. Hennes stil är egen, överraskande och mänsklig. "En skräpigare stad än Berlin har jag aldrig sett", kan hon börja, bara för att fortsätta: “Beklagligt att det måste vara den första mening jag skriver som Berlinkorrespondent, men berlinarna själva är inte direkt kända för sin finkänslighet.”

Årets Rausingföreläsning hålls onsdagen den 24 september kl 17.00 i LUX aula, Helgonavägen 3, Lunds universitet.

Om Rausing­föreläsningen

Sedan 1985 avslutas Humanist- och teologdagarna vid Lunds universitet med Rausingföreläsningen. Vartannat år hålls Rausingföreläsningen av en forskare inom humaniora, vartannat år av en framstående nordisk kulturpersonlighet. För föreläsningen utgår ett stipendium ur stiftelsen Elisabeth Rausings minnesfond.

Tidigare Rausingföreläsare

Rausingföreläsare genom tiderna

Sidansvarig: malin.sjobergkansliht.luse | 2025-09-22